Minu kogemused Mintoses

today-i-start-my-journey...-1

Ka tuhandekilomeetrine teekond peab algama esimesest sammust (Laozi). Täpselt nii tegin mina oma esimesed sammud just tänu Mintosele peaaegu aasta tagasi. Ma ei taha väita, et ma olen nüüd juba kogenud ja vana kala ning mind saaks tembeldada Mintose jumalaks ning kõik raha voolab mulle. Seda mitte. Ma ei ole siiani kohanud pankrotistunud laenu, mis ei makstagi kunagi tagasi ning pole ka läbi elanud majanduskriisi. Seega minu kogemus piirdub täiesti tavalise ja stabiilse majanduse aastaga. Kuid sellest olenemata kogemus on mõnes mõttes ikka tekkinud.

Alguses motiveeris mind kõik, mis midagi sisse tõi. Polnud vahet, kas tootlus oli 13% või 8% aastas. Nüüd väga oma raha madala tootlusega laenudesse paigutada ei taha. Ju olen julgemaks muutunud ja ei karda sellega kaasnevaid riske võtta. Mulle ei meeldi oma väärtuslikku aega raksata, sest nagu Carl Sandburg on öelnud, siis aeg on sinu münt. See on Su ainus münt ja ainult Sina saad määrata, kuidas Sa seda kulutad. Seega nüüd jahin kõrgema intressiga laene, mis vastavad minu riskitasemele. Samas ei taha jääda olukorda, kus raha ei lähe kontolt välja. Selleks käin aeg-ajalt oma “Auto Invest” seadistama ja vajadusel investeerin ka madalama intressiga laenudesse, et raha kontole seisma ei jääks.

interestrates_10percent_feature.jpg

Mainisin enne, et ei karda riskide võtmist ja olen oma aastase kasutamiskogemusega julgemaks muutunud. See ei tähenda, et ma seaksin oma raha suuremasse ohtu kui tarvis. Tuleb leida riskitaluvuse ja tootluse suhe, mis on just sobilik. Näiteks ei ole mõistlik anda 10% laenu kõrgema riskiga, kui saab anda sama tootlusega laenu madalama riskiga. Või vastupidid suurema tootlusega laen on madalama riskiga kui mõni laen, mille tootlus ei pruugi nii suur olla, kuid risk kõrgem. Seega päris huupi ja umbropsu ma ei tegutse. Säilitasin varem ja säilitan ka nüüd rahulikku ja läbimõeldut tegutsemist.

allalaaditud fail (1)

Tootlust on lihtne määrata. Tuleb lihtsalt Mintoses avada laenude nimekiri ja olemas on arvuline väärtus, mis kirjeldab laenude tootlust. Kuidas aga on lood riskiga? Riski on juba keerulisem arvuna esitada. Kuid on mooduseid, kuidas kaudselt määrata, kas tegemist on riskantsema investeeringuga või ei. Mintos on portaalivahendusel laene pakkuvatele organisatsioonidele määranud enda poolt reitingud, mis hindab organisatsiooni jätkusuutlikust. Näiteks on turvalisem investeerida laenudesse, mille pakkuval organisatsioonil on reiting A, kui investeerida D reitinguga organisatsiooni laenudesse. Enamasti tähendab turvalisem investeering madalamat tootlust ning kõrge riskiga investeering kõrgemat tootlust. Kuid kui mitte väga turvalist elu elada, samas ka mitte üleliia riskida, siis on võimalik näiteks B ja B- reitinguga laenuorganisatsioonide laenudesse investeerides täiesti arvestatava intressitulu luua. Risk säilib iga investeeringu juures, lihtsalt riski suurus võib erineda.

risk-vs-safe

Ühe asja tahaksin veel välja tuua seoses riskiga. Raha laenata soovijad on pärit erinevatest riikidest ja erinevate finantsolukordadega. Riik mängib üpris olulist rolli riski hindamise juures. Näiteks on hulga ohtlikumad need riigid kus toimub sõda, rahutused või teised meeleavaldused. Samuti riigid, mis seisavad silmitsi majanduskriisiga. Ohtlikkuse all mõtlen ma suurt riski investeerides laenudesse, mis sellistesse riikidesse lähevad, sest iial ei tea mis edasi nendega saada võib. Riigid, kus majadusseisus on parem, seal on inimestel turvalisemad töökohad ning tõenäosus, et laen tagasi makstakse on suurem.

Kogu selle riskijutuga on põhiteema üldse soiku jäänud. Samas eks raha välja laenamisega kaasnevaid riske võib samuti pidada kogemuseks, mida Mintos mulle pakkunud on. Nüüd tahaks juttu teha laenudest, millesse ma investeerin.

beginning.png

Mitosega alustades olin meeletult õhinat täis nii et suutsin suisa 3 erinevat “Auto Invest” valmis meisterdada ja ka neid kõiki kasutama hakata kuid üks neist osutus minu lemmikuks ning nüüd on selle all praktiliselt üle 90% minu Mitoses olevast rahast. Nimelt alguses investeerisin ma eraisiku laenudesse, auto tagatisel laenudesse ja lühiajalistesse laenudesse, kuid nüüd on enamus rahast just lühiajalistesse laenudesse paigutatud. Miks? Põhjuseid on tegelikult mitmeid. Kui kuu möödus avastasin, et päris palju laene on hilinenud ja statistika näitas, et nendeks on suures osas just eraisiku laenud. Seega selle kraani ma keerasin kinni. Auto tagatisel laenude juures mulle ei meeldinud pikk investeerimisperiood, samuti ka tootlus, millest kõrgemat pakkusid lühiajalised laenud. Niisiis loobusin ka auto tagatisel laenudest. Järele jäid paindlikud Mintose lühiajalised laenud. Mis mõttes paindlikud? Aga sellepärast, et raha ei seisa kaua ühe laenu alla kinni, mis annab võimaluse kiiresti Mintoses olevat raha välja võtta, kas siis oma tarbeks või näiteks teistesse investeeringutesse suunamiseks, ilma et peaks ilmselge kahjumiga leppima (nt aktsiate müük ebasobival ajal). Lisaks on lühiajalistel laenudel hea tootlus. Seega on minu südame võitnud lühiajalised laenud.

Ma olen investeerimise valdkonnas uustulnuk. Pole veel päris aastatki investeerimisega tegelenud. Seega ei pane imestama kui pidevalt midagi uut teada saan või juurde õpin. Eks ikka ise uurides ja puurides. Nagu selleks aastaks lubatud sai, siis läheb aktsia ostuks. Täpset aega ei oska veel määrata, aga Mintose lühiajalised laenud annavad väga mugava võimaluse tehingu tegemiseks portaalist raha välja võtta.

Building in hand businessmen

Ükshetk käis peast läbi ka OÜ rajamine, et Mintosest on hea raha välja võtta. Kuna aga ideid väga pole, siis on jäänud ettevõtte loomine pigem tahaplaanile. Eks katsub kõigepealt ajateenistuse läbi teha, ülikooli minna ja ehk leian sealt omale mõttekaaslaseid, kellega pead kokku panna ja mingit vahvat ettevõtmist vedama hakata.

Kõik kes on mõelnud investeerima hakata ja selle kohta juba midagi uurinud, siis on võimalik liituda ühirahastusportaalidega, mida ma ka ise aktiivselt kasutan. Allolevate linkide kaudu on võimalus osa saada  väikesest boonusest, et investeerimine mõnusamaks muuta.

Lingid ühirahastusplatvormidele:

Mintos

EstateGuru

Kui sa ei ole veel minu eelmist postitust lugenud, siis saad seda teha siin:

Liikumine- Imerelv eesmärkide täitmisel! 

One thought on “Minu kogemused Mintoses

Add yours

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

WordPress.com.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: